ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA ENERGETSKA OBNOVA ZGRADE

Autor: Petar Jurković, 26. 2. 2019.

U Osnovnoj školi „Vladimir Nazor“ Trenkovo dana 22. veljače 2019. godine održana je završna konferencija projekta energetske obnove, u sklopu Poziva 4c1.3 „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“.

Ravnatelj Josip Prološčić održao je uvodnu riječ u kojoj je pozdravio uzvanike i zaželio dobrodošlicu svima nazočnima. Naglasio je da je ovo najveće ulaganje u zgradu od kada je sagrađena te da se isplativost obnove već osjeti na računima za utrošenu energiju koji su niži za više od 50%.
Svojom nazočnošću Konferenciju su uveličali požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, načelnik Općine Velika Vlado Boban, zamjenik Načelnika Općine Velika Ivica Potočanac, ravnateljica Regionalnog koordinatora razvoja Požeško-slavonske županije Senka Horvat, predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Tomislav Ilić i Ana Bertina Švigir, članovi Školskog odbora OŠ „Vladimir Nazor“ Trenkovo te ravnatelji osnovnih škola Požeško-slavonske županije.
Projektom energetske obnove obuhvaćeno je povećanje toplinske zaštite vanjskoga zida, zamijenjen je dio vanjske stolarije, ugrađen je novi visokoučinkoviti sustav grijanja te je izvedena nagibna rampa za osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću. Uz građevinsko-obrtničke i strojarske radove su sufinancirane aktivnosti stručnog nadzora građenja, provedba energetskog pregleda i izrada energetskog certifikata nakon izvedenih radova, promidžba i vidljivost, upravljanje projektom i administracija te stručna podrška Partnera. Partner na ovome projektu je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Izvedenim radovima ostvarena je ušteda primarne energije iznosu od 34,30% te ušteda godišnje potrebne toplinske energije za grijanje u iznosu od 54,44% u odnosu na stanje prije energetske obnove, a zgrada je iz energetskog razreda D prešla u energetski razred C.
Ukupna vrijednost projekta iznosi do 1.693.239,64 kn, od čega bespovratna sredstva iznose 966.483,49 kn, a dolaze iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost snosi dio troškova za aktivnost partnera na projektu, u iznosu do 4.411,77 kn. Ostatak iznosa je preuzela Požeško-slavonska županija kao osnivač Škole, ali se zahvaljujući Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU, koje je raspisalo Javni poziv za dodjelu sredstava Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata, udio financiranja Županije značajno smanjio. Naime, škola se uz pomoć Panore uspješno prijavila na navedeni poziv čime je osigurano do 488.124,84 kn za vlastiti udio financiranja, čime je za Županiju preostalo financirati 234.219,54 kn.
Treba napomenuti da je izrada projektne dokumentacije za energetsku obnovu zgrade financirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Pilot projekt 4c1.1 „Izrada projektne dokumentacije za energetsku obnovu zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“, a ukupna realizirana vrijednost tog projekta iznosi 65.700,00 kn.