Učenici su obilježili tjedan programiranja stvaranjem animacija i igara

Autor: Petar Jurković, 15. 3. 2024.

Učenici diljem svijeta proslavili su tjedan programiranja na kreativan način, koristeći popularnu platformu Scratch za stvaranje animacija i igara.

Ovaj događaj, koji se odvija svake godine diljem svijeta, potiče interes za programiranje među mladima te promiče digitalnu pismenost i kreativnost kroz kodiranje.

Scratch, koji je razvila Massachusetts Institute of Technology (MIT), pruža korisnicima intuitivan način za stvaranje interaktivnih priča, animacija i igara. Svojim jednostavnim sučeljem, omogućava učenicima da izraze svoje ideje kroz kodiranje, bez potrebe za naprednim programerskim vještinama.

Osim što potiče kreativnost, Scratch također promiče suradnju među učenicima. Mnogi od njih su radili u timovima kako bi stvorili projekte koji su kombinirali različite ideje i vještine.

U nastavku možete pronaći neke od igara i animacija koje su učenici kreirali tijekom tjedna programiranja.

Tjedan Programiranja pokazao je da kodiranje nije samo alat za rješavanje problema, već i izvor neograničene kreativnosti. Kroz platforme poput Scratch-a, učenici su u mogućnosti izraziti svoje ideje na interaktivan način te razvijati ključne vještine potrebne za digitalno doba.

Mentor, Petar Jurković, mag. inf.

Animacija Gool

Animacija Blade (Kada se klikne Blade se zavrti)

Igra Pingvin (skok je s razmaknicom, a tipka A je okretanje lika)

Igra Labirint (kada se igra pokrene treba kliknuti na lik dolje lijevo za početak igre)