Dan broja π

Autor: Katarina Katić, 15. 3. 2022.

Učenici osmih razreda obilježili su 14.3.2022. Dan broja π = 3.14159…

Ponovili su znanje prethodnog razreda o broju π kao omjeru opsega kruga i duljine polumjera.

Zatim su izveli Buffonov postupak za eksperimentalno određivanje broja π. Tako se naša škola našla na međunarodnoj mapi škola cijelog svijeta koje su izvele Buffonov postupak za Dan broja π.

Učenici 8.b razreda su koristili šibice i veći list papira na kojem su bile povučene usporedne linije čiji je razmak jednak duljini šibica. Bacanjem šibica na list papira, trebali su prebrojati koliko šibica siječe neki od pravaca. Postavljanjem omjera između određenih dobivenih vrijednosti, dobili su približnu vrijednost broja π. Postupak su ponovili nekoliko puta.

Učenici 8.a razreda su koristili drvene štapiće i pločice u predvorju škole na kojem su trebali uočiti usporedne pravce. Modificiranom formulom, pokušali su dobiti približnu vrijednost broja π.

Učiteljica matematike Monika Idlbek, prof.

Naša škola mapirana na međunarodnoj stranici koja prati Internacionalni dan matematike.